„Išminties žaidimai“ „Baltojo kaspino“ festivalyje

Gruodžio 3 dieną Kaune, VDU didžiojoje salėje ir fojė buvo rodomi du šokio spektakliai – Kauno šokio teatro „Aura“ „Apollo“ ir šokio grupės „Spokšok“ iš Vilniaus (VšĮ „Dialogų portikas“) „Išminties žaidimai“. Spektakliai buvo skirti „16 aktyvumo dienų prieš smurtą prieš moteris“ – tarptautinei socialinei akcijai, organizuojamai visame pasaulyje nuo 1991 metų. Du šokio spektakliai buvo Labdaros ir paramos fondo „Frida“ rengiamo „Baltojo kaspino“ festivalio dalis, kurio tikslas – atkreipti piliečių ir institucijų dėmesį į smurtą lyties pagrindu. Siekiant didinti visuomenės sąmoningumą, žinutę apie su lytimi susijusį smurtą „Baltojo Kaspino“ festivalio organizatoriai stengiasi perduoti kuo įvairesnei ir gausesnei auditorijai. Dialogas kuriamas ne tik formaliose diskusijose, bet ir pasitelkiant kūrybiškumą, performatyvumą bei vizualumą.

Grupė „Spokšok“ savo spektaklį „Išminties žaidimai“ (chor. G. Žukauskienė) festivalyje dedikavo antros bangos feminisčių bei jų kovos dėl moterų vietos „po saule“ atminimui. Šis spektaklis – tai seserystės idealų bei geresnio pasaulio vilties, – svajonės apie teisingesnę visuomenę, paveikslas. Šokiais ir ritualizuotais veiksmais šokėjos kvietė apsvarstyti išmintingo, atsakingo ir kūrybingo gyvenimo Žemėje temą, taip dažnai nusavinamą religinių, „dvasinių“ (tame tarpe ir valdžios) lyderių ir institucijų. „Spokšok“ žinia, išreiškšta šokiu, gali būti išsakyta Luce Irigaray žodžiais: „Socialinis įsikūnijimo aspektas yra požiūris, kad visi kūnai (vyrų ir moterų) yra potencialiai dieviški.., kad kiekvienas vyras ir kiekviena moteris sąlyginai yra dievai. Jeigu Kristaus pasaulio atpirkimas stokoja šios prasmės, tuomet aš nebematau, ko verta ištikimybė šiai istorijai. Vis dėlto, ši žinia, ypač tuomet, kai liečia moteris, dažniausiai yra užmaskuota, pritamsinta, uždengta…“

Dėkojame „Spokšok“ šokėjoms Sigitai Mykolaitytei, Ievai Parnarauskaitei, Birutei Sabatauskaitei, Dainai Saulytienei, Vitalijai Veževičienei, Gilijai Žukauskienei, dėkojame Galinai Uljanenkovai, Gilijai Veževičiūtei bei dailininkei Jurgitai Parnarauskienei! Taip pat dėkojame fondui „Frida” ir visiems „Baltojo kaspino” festivalio palaikytojams!

Ačiū Dovilei Butnoriūtei už nuotraukas!